skip navigation

2018 Composite Girls Tennis Schedule/Results

08/10/2018, 10:15am EDT
By OHSN

Email us for the most affordable rates. ohsnonline@gmail.com

2018 Composite Schedule/Results

Coaches, Athletic Directors, athletes, and fans....if you have your team's schedule (or any changes) can you please email them to us at ohsnonline@gmail.com

Here are the teams we have schedules for:  

(Bellevue, Clyde, Fostoria, Fremont Ross, Fremont SJCC, Holland Springfield, Huron, Lima Bath, Oak Harbor, Oregon Clay, Port Clinton, Rossford, Sandusky Perkins, Sandusky SMCC, Tiffin Columbian, Toledo Whitmer, Vermilion, Willard, Woodmore)

 
 
Thursday, August 23rd:
               Archbold @ Rossford - 4:30 pm
               Edison @ Sandusky SMCC – 4:15 pm
               Elida @ Lima Bath - 4:30 pm
               Fremont SJCC @ Huron – 4:30 pm
               Lima Sr. @ Oregon Clay - 4:30 pm
               Norwalk @ Clyde - 4 pm
               Sandusky Perkins @ Bellevue – 4:15 pm
               Tiffin Calvert @ Oak Harbor – 4 pm
               Toledo Whitmer @ Fremont Ross - 4:30 pm
               Vermilion @ Tiffin Columbian – 4:15 pm
               Willard @ Port Clinton - 4 pm
 
Saturday, August 25th:
               Port Clinton Doubles Invitational (9 am) - Fostoria, Port Clinton, Vermilion
               Sandusky Perkins Doubles’ Invite (9 am) – Edison, Fremont Ross, Huron, Sandusky Perkins
             
Monday, August 27th
               Ashland @ Clyde - 5 pm
               Bellevue @ Vermilion – 4:15 pm
               Bellevue @ Tiffin Columbian – 4:15 pm
               Fremont Ross @ Bowling Green - 4:30 pm
               Fremont SJCC @ Oak Harbor – 4 pm
               Huron @ Sandusky SMCC - 4:30 pm
               Norwalk @ Sandusky Perkins  - 4 pm
               Port Clinton @ Edison – 4:15 pm
               Rossford @ Sylvania Northview - 4:30 pm
               Tiffin Columbian @ Sandusky – 4:15 pm
               Toledo Rogers @ Fostoria - 4:30 pm
               Willard @ Tiffin Calvert - 4:15 pm
 
Tuesday, August 28th
               Bluffton @ Lima Bath - 4:30 pm
               Edison @ Huron – 4:15 pm
               Fremont Ross @ Findlay - 4:30 pm
               Oak Harbor @ Port Clinton – 4 pm
               Oregon Clay @ Toledo Central Catholic - 4:30 pm
               Sandusky @ Clyde - 4 pm
               Sandusky Perkins @ Tiffin Columbian – 4:15 pm
               Sandusky SMCC @ Tiffin Calvert - 5 pm
               Sylvania Northview @ Springfield - 4:30 pm
               Toledo NDA @ Toledo Whitmer - 4:30 pm
               Vermilion @ Norwalk – 4:15 pm
               Willard @ Fremont SJCC – 4:30 pm
 
Wednesday, August 29th:
               Ashland @ Tiffin Columbian – 4:15 pm
               Bellevue @ Shelby – 4:15 pm
               Clyde @ Crestline - 4:15 pm
               Fostoria @ Napoleon - 4:30 pm
               Maumee @ Rossford - 4:30 pm
               Willard @ Norwalk - 4:15 pm
 
Thursday, August 30th
               Clyde @ Vermilion – 4:15 pm
               Fostoria @ Upper Sandusky - 4:15 pm
               Fremont SJCC @ Sandusky SMCC – 4:30 pm
               Huron @ Willard - 4:15 pm
               Lima Bath @ Defiance - 4:30 pm
               Lima Senior @ Fremont Ross - 4:30 pm
               Oak Harbor @ Edison – 4:15 pm
               Oregon Clay @ Toledo St. Ursula - 4:30 pm
               Port Clinton @ Tiffin Calvert - 5 pm
               Sandusky Perkins @ Sandusky – 4:15 pm
               Springfield @ Perrysburg - 4:30 pm
               Tiffin Columbian @ Bellevue – 4:15 pm
               Toledo Central Catholic @ Toledo Whitmer - 4:30 pm
 
Tuesday, September 4th
               Bellevue @ Clyde – 4 pm
               Bluffton @ Fostoria - 4:30 pm
               Edison @ Fremont SJCC – 4:30 pm
               Fremont Ross @ Toledo St. Ursula - 4:30 pm
               Maumee @ Springfield - 4:30 pm
               Oak Harbor @ Willard – 4:15 pm
               Sandusky Perkins @ Vermilion – 4:15 pm
               Sandusky SMCC @ Port Clinton - 4 pm
               Tiffin Calvert @ Huron - 4 pm
               Tiffin Columbian @ Crestline? – 4:15 pm
               Toledo Whitmer @ Oregon Clay - 4:30 pm
               Wapakoneta @ Lima Bath - 4:30 pm
 
Wednesday, September 5th:
                Fremont Ross @ Norwalk - 4:15 pm
                Lima Bath @ Lima Central Catholic - 4:30 pm
                Maumee @ Oregon Clay - 4:30 pm 
                Rossford @ Toledo Scott - 4:30 pm
                Toledo Whitmer @ Springfield - 4:30 pm
 
Thursday, September 6th
               Bellevue @ Norwalk – 4:15 pm
               Clyde @ Tiffin Columbian – 4:15 pm
               Fostoria @ Fremont Ross - 4:30 pm
               Huron @ Port Clinton - 4 pm
               Lima Bath @ Ottawa-Glandorf - 4:30 pm
               Oregon Clay @ Rossford - 4:30 pm
               Sandusky Perkins @ Edison – 4:15 pm
               Sandusky SMCC @ Oak Harbor – 4 pm
               Springfield @ Sylvania Southview - 4:30 pm
               Tiffin Calvert @ Fremont SJCC – 4:30 pm
               Vermilion @ Sandusky – 4:15 pm
               Willard @ Edison - 4:15 pm?
 
Saturday, September 8th:
               Fostoria Invitational (9 am) - Anthony Wayne, Fostoria, Oregon Clay, Springfield
 
               Willard Doubles Tournament (9 am) - Willard
 
Monday, September 10th:
               Findlay @ Springfield - 4:30 pm
               Fremont SJCC @ Port Clinton – 4 pm
               Lima Bath @ St. Mary's Memorial - 4:30 pm
               Norwalk @ Tiffin Columbian – 4:15 pm
               Oak Harbor @ Huron – 4 pm
               Sandusky @ Bellevue – 4:15 pm
               Sandusky Perkins @ Clyde – 4 pm
               Tiffin Calvert @ Edison – 4:15 pm
               Toledo Scott @ Rossford - 4:30 pm
               Toledo Whitmer @ Sylvania Southview - 4:30 pm
               Willard @ Sandusky SMCC - 4:30 pm
 
Tuesday, September 11th
               Bellevue @ Sandusky Perkins – 4 pm
               Bowling Green @ Springfield - 4:30 pm
               Clyde @ Norwalk - 4 pm
               Fostoria @ Ottawa-Glandorf - 4:30 pm
               Huron @ Fremont SJCC – 4:30 pm
               Oak Harbor @ Tiffin Calvert – 5 pm
               Oregon Clay @ Fremont Ross - 4:30 pm
               Port Clinton @ Willard - 4:15 pm
               Rossford @ Ottawa Hills - 4:30 pm
               Sandusky SMCC @ Edison – 4:15 pm
               Tiffin Columbian @ Vermilion – 4:15 pm
               Toledo Whitmer @ Findlay - 4:30 pm
 
Wednesday, September 12th:
               Maumee @ Toledo Whitmer - 4:30 pm
               Rossford @ Fostoria - 4:30 pm
               Tiffin Columbian @ Bucyrus – 4:15 pm
 
Thursday, September 13th:
               Anthony Wayne @ Springfield - 4:30 pm
               Edison @ Port Clinton – 4:15 pm
               Findlay @ Oregon Clay - 4:30 pm
               Lima Bath @ Van Wert - 4:30 pm
               Lima Senior @ Toledo Whitmer - 4:30 pm
               Oak Harbor @ Fremont SJCC – 4:30 pm
               Sandusky @ Tiffin Columbian – 4:15 pm
               Sandusky Perkins @ Norwalk – 4:15 pm
               Sandusky SMCC @ Huron - 4 pm
               Tiffin Calvert @ Willard - 4:15 pm
               Toledo NDA @ Fremont Ross - 4:30 pm
               Vermilion @ Bellevue – 4:15 pm
 
Saturday, September 15th
               Fremont Michaels Doubles Tournament (9 am) – Fremont Ross, Fremont SJCC, Huron, Oak Harbor, Port Clinton, Sandusky Perkins
 
Monday, September 17th:
               Clyde @ Sandusky - 4 pm
               Fostoria @ Bucyrus - 4:15 pm
               Fremont Ross @ Maumee - 4:30 pm
               Fremont SJCC @ Willard – 4:15 pm
               Huron @ Edison – 4:15 pm
               Lima Shawnee @ Lima Bath - 4:30 pm
               Norwalk @ Vermilion – 4:15 pm
               Port Clinton @ Oak Harbor – 4 pm
               Tiffin Calvert @ Sandusky SMCC - 5 pm
               Tiffin Columbian @ Sandusky Perkins – 4 pm
               Toledo Central Catholic @ Rossford - 4:30 pm
               Toledo Waite @ Toledo Whitmer - 4:30 pm
 
Tuesday, September 18th
               Bellevue @ Tiffin Columbian – 4:15 pm
               Celina @ Lima Bath - 4:30 pm
               Edison @ Oak Harbor – 4 pm
               Fremont Ross @ Toledo Central Catholic - 4:30 pm
               Oregon Clay @ Toledo NDA - 4:30 pm
               Sandusky @ Sandusky Perkins – 4 pm
               Sandusky SMCC @ Fremont SJCC – 4:30 pm
               Springfield @ Napoleon - 4:30 pm
               Tiffin Calvert @ Port Clinton - 
               Vermilion @ Clyde - 4 pm        
               Vermilion @ North Olmsted – 4:30 pm
               Wauseon @ Rossford - 4:30 pm
               Willard @ Huron - 4 pm
 
Wednesday, September 19th:
               Lima Bath @ Bluffton - 4:30 pm
               Oregon Clay @ Bowling Green - 4:30 pm
               Sandusky @ Fremont Ross - 4:30 pm
               Springfield @ MVCD - 4:30 pm
               Tiffin Columbian @ Upper Sandusky – 4:15 pm
 
Thursday, September 20th:
               Fostoria @ Lima Bath - 4:30 pm
               Rossford @ Toledo Whitmer - 4:30 pm
               SBC Tournament at Port Clinton (1 pm)
               SBC Tournament at Willard (9 am)
 
Friday, September 21st:
               TRAC Championships @ Oregon Clay - 10 am
 
Saturday, September 22nd:
               TRAC Championships @ Oregon Clay - 10 am
 
Monday, September 24th
               Bellevue @ Oak Harbor – 4 pm
               Fostoria @ Tiffin Columbian – 4:15 pm
               Huron @ Clyde - 4:15 pm
               Springfield @ Defiance - 4:30 pm
 
Tuesday, September 25th
               Clyde @ Bellevue – 4:15 pm
               Fremont SJCC @ Edison – 4:15 pm
               Huron @ Tiffin Calvert - 5 pm
               Lima Senior @ Lima Bath - 4:30 pm
               NLL Championships (9 am) - BGSU
               Port Clinton @ Sandusky SMCC - 4:30 pm
               Toledo Start @ Toledo Whitmer - 4:30 pm
               Vermilion @ Sandusky Perkins – 4 pm
               Willard @ Oak Harbor – 4 pm
 
Wednesday, September 26th:
               Fostoria @ Rossford - 4:30 pm
               Huron @ Fremont Ross - 4:30 pm
               NLL Championships (3 pm) - BGSU
               Toledo Whitmer @ MVCD - 4:30 pm
 
Thursday, September 27th
               Edison @ Willard – 4:15 pm
               Fremont SJCC @ Tiffin Calvert – 5 pm
               Norwalk @ Bellevue – 4:15 pm
               Oak Harbor @ Sandusky SMCC
               Port Clinton @ Huron - 4:00 pm
               Rossford @ Bryan - 4:30 pm
               Sandusky @ Vermilion – 4:15 pm
               Tiffin Columbian @ Clyde – 4:30 pm
               Toledo Whitmer @ Fostoria - 4:30 pm
               WBL Championships @ Lima Bath - 9 am
 
Saturday, September 29th:
               WBL Championships @ Lima Bath - 9 am
 
October 1st:
                Port Clinton @ Fremont Ross - 4:30 pm
                Toledo Waite @ Springfield - 4:30 pm
                Toledo Whitmer @ Wauseon - 4:30 pm
 
October 2nd:
               Upper Sandusky @ Bellevue – 4:15 pm

Tag(s): Home  Girls Tennis